Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zuzana Navarová  nebyla jen zpěvačkou skladatelkou a textařkou, byla hlavně osvíceným člověkem.

Nevím proč vždy musí zemřít ti nejhodnější a nejčistší lidé, ale vím, že ona patřila mezi ně a že ten, kdo nikdy nečetl její texty a neslyšel její desku opravdu o dost přichází a dokonce bych řekla, že je chudák.

Ti kdo jí znají alespoň z koncertů nebo jen z hudebních nahrávek mi jistě potvrdí, že její hudba a hlavně texty, které nejsou jen česky, ale také  romsky, slovensky, rusky, jidišem i kečuánsky, jsou lehké, klidné a člověka nutí k zamyšlení.

Pokaždé, když si ,já osobně, pustím nějakou její nahrávku ať už když zpívala ze skupinou Koa nebo třeba Nerez, najdu tam něco nového co jsem dřív neslyšela, objevím nový smysl textů …

Její texty nikdy nezemřou stejně jako texty Jarka Nohavici nebo Karla Kryla.

 

Obrazek

Životopis

(18. června 1959 – 7. prosince 2004)

Byla česká zpěvačka, skladatelka a textařka.

 Vystudovala španělštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez.

Již v té době byla oceňována jako výjimečná sólistka a získala si uznání odborné kritiky i posluchačů.

 Záběr Zuzany Navarové byl velmi široký a tak skládala hudbu i k divadelním představením. Byla také producentkou (Věra Bílá – ROM POP a KALE, KALORÉ) a objevila zpěvačku Radůzu.

 Dlouho pobývala na Kubě, kde potkala svého manžela Luíse. Kubánská hudba inspirovala její vlastní skladby.

V roce 1987 vystupovala na Kubě se skupinou Nerez. Na prvním sólovém albu Caribe (1992) ji doprovázel Caribe Jazz Quintet.

 Na konci roku 1994 začala spolupracovat s kolumbijským písničkářem a brilantním kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Spolu s baskytaristou Karlem Cábou vytvořili trojčlenné uskupení Tres a vydali stejnojmenné album (1995).

 Kolem dvojice Zuzana Navarová – Iván Gutérrez se posléze vytvořila skupina Koa – Mário Bihári (akordeon, klavír, klarinet), Camillo Caller (bicí a perkuse) a František Raba (kontrabas) a vzniklo album Skleněná vrba (1999, za které dostala cenu Žlutá ponorka) a koncertní Zelené album (2000).

 Po odchodu Gutiérreze zpět do své vlasti vyplnil uprázdněné místo kytaristy Omar Khaouaj. V takovéto sestavě vznikla dvě alba – Barvy všecky (oceněna českým Andělem za rok 2002) a poslední album nazvané Jako Šántidéví z roku 2003; kromě češtiny, romštiny, slovenštiny, ruštiny a jidiš na něm Zuzana Navarová zpívá i kečuánsky.

 Od začátku 90. let stála v čele Nadace Život umělce.

 Zuzana Navarová zemřela na rakovinu ve věku 45 let.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dodatek k foto

(Gan, 15. 11. 2006 21:39)

tohle neni komentář jen dodatek k foto. Jestli jste viděli nedávno dokument o Navarové, lidé tam vybírali Barvy všecky i já se o to pokusila a pohrála jsem si s fotografií co jsem čmajzla na netu.