Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kontryhel obecný (Alchemilla vulgarit)

Popis: Je to vytrvalá rostlina. Má chlupatý stonek, z něj rostou růžicovité řapíkaté listy, které jsou tuhé lesklé a také chlupaté. Pokud nejsou ještě listy rozvinuty jsou řasnatě složeny ve vějířku. Kontryhel má nepatrné květy, jsou zeleno žluté. Plodem je nažka. Tato bylina kvete od o května do září.

Výskyt: Je rozšířen po celé Evropě, u nás roste hodně na loukách.

Užívaná část: Nať a listy    Sběr a úprava: Sbírá se tedy list a kvetoucí nať (až v září) a suší se ve stínu. Bylina má svíravou hořkou chuť.

Užití:  Při zastavení krvácení a špatně se hojících ránách (zábaly). Spařená rostlina (jako čaj) 2krát denně při průjmech. Také je dobrý při těhotenství a pomáhá upravovat menstruaci.Na záněty očí je dobré vyluhovat sušené listy a potom použít jako studený obklad. Jako tonikum (vyluhovat sušené listy) se dá využít na stahování póru, na akné.

Poznámka: Nevonící rostlinka, taky zajímavá rostlinka. Už v dávných dobách jí básníci opěvovali kontryhel, fascinovali je totiž kapky ranní rosy zachycené na listech.A ne jen v dávných dobách, někoho fascinoval tento ranní úkaz, mě fascinuje dodnes.

 Obrazek     Obrazek

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář